Připravujeme

Obsah:

ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2018

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Tesla P 100 D
Fenomén vozů SUV
Elektromobilita 2020
Pirelli kalendář 2017

A ještě mnohem více...

image_6311

Hypotéky v roce 2017: K jakým došlo změnám?

V posledních letech si Češi zvykli na to, že si mohou vlastní bydlení pořídit velmi snadno, aniž by museli disponovat nějakými naspořenými finančními prostředky. Díky benevolentnímu trhu a zákonům totiž banky bez problémů poskytovaly hypoteční úvěry až do výše 100 % hodnoty pořizované nemovitosti. V roce 2017 ale nastává výrazná změna.

Hypotéka na bydlení už od dubna 2017 zdaleka není tak lehce dostupná, jako tomu bylo doposud. Zákonodárci provedli změnu právních norem, které se dotýkají všech lidí žádajících o hypoteční úvěr.

Bez peněz už hypotéku nedostanete

Nejdůležitější změnou je fakt, že již není možné nové bydlení financovat pomocí hypotéky do 100 % jeho hodnoty. Každý, kdo tak chce koupit byt či třeba rodinný dům, musí mít naspořenou alespoň nějakou sumu peněz.

Minimum, které musíte mít, je 10 % ceny nemovitosti, většina bankovních ústavů však nyní nabízí hypotéky jen do výše 80 %. Při koupi nemovitosti v ceně 1,5 milionu Kč tak musíte mít našetřeno alespoň 300.000 Kč. Úvěry se tudíž stávají hůře dostupnými pro lidi, kteří nemají tak vysoké příjmy, případně dosud nespořili například v rámci stavebního spoření.

Připravte si peníze i na daň z nabytí nemovitosti

To ale není jediná změna, jež hypotéky v roce 2017 ovlivní. Zásadním novým prvkem je rovněž přenesení povinnosti platby daně z nabytí nemovitosti na kupujícího, respektive zájemce o koupi. Daň činí 4 %, což jsou znovu finance, s nimiž musíte už před sjednáváním hypotečního úvěru počítat, nelze je platit z půjčky.

Splácení bude snazší

Kromě výše zmíněných nevýhod přináší nová právní úprava i některé pozitivní novinky. Lidé s nově uzavřenou hypotékou už se nemusí obávat sankcí v případě předčasného splacení úvěru. Bez pokut je dále například možné splatit jednou do roka částku ve výši 25 % hypotéky. Pokud navíc dlužník umře, případně se stane invalidou a nemá dostatek financí ke splácení, je možné hypotéku zdarma ukončit.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální partneři portálu:

Partneři portálu:

                 

Další portály mediální skupiny HMG:

        

TOPlist