Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_16977

Co to vlastně je chirurgická ocel?

V regálech zlatnictví a obchodů se šperky se to v dnešní době kromě produktů ze zlata a stříbra hemží i ozdobami z materiálu, který je známý jako chirurgická ocel. O jaký materiál se ale vlastně jedná? V čem tkví jeho hlavní výhody, proč je tak oblíbená? A má chirurgická také nějaké nevýhody?

Složení chirurgické oceli

Jako chirurgická ocel se označuje speciální šlechtěná ocel definovaná technickou normou, která má v Evropě označení (EN) 1.4404 a ve Spojených státech (ASTM) 316 L. Chirurgická ocel se skládá hned z několika kovových prvků u uhlíku. Co se kovů týče, je v ní obsaženo železo, chrom (16 – 18 %), nikl (10 – 12 %) a molybden (2 – 3 %), samozřejmě v přesně určeném poměru. Kromě těchto prvků se v materiálu vyskytují v malém množství i prvky jako síra, dusík, nebo fosfor.

Označení chirurgická odkazuje na dobu, kdy se materiál skutečně používal pro výrobu lékařských nástrojů. V této oblastí jej sice v posledních letech často nahrazují jiné materiály, v mnoha jiných oborech si ale udržuje prominentní pozici. Jedná se např. o potravinářský a farmaceutický průmysl, petrochemii, ale také stavebnictví.

Velkou oblibu si nicméně chirurgická ocel získala i ve šperkařství. Asi dnes nenajdeme zlatou nebo stříbrnou ozdobu, která by nebyla dostupná i ve verzi z chirurgické oceli. Kromě toho je často využívána i pro přímé zdobení těla v podobě piercingu apod.

Výhody a nevýhody chirurgické oceli

Chirurgická ocel exceluje hned v několika parametrech. Jako první z nich lze zmínit tvrdost. Tento materiál je běžným způsobem prakticky nemožné zlomit či zdeformovat. O své šperky se tak nemusíte bát, poškodit je bude opravdu složité. Tvrdost tohoto typu oceli má ale i jednu nevýhodu a tou je obtížnější vyrývání ornamentů a další reliéfních ozdob.

Kromě mechanické odolnosti je chirurgická ocel velmi odolná i chemicky (ne nadarmo se používá např. na zařízeních ponořených v agresivní mořské vodě). Chirurgická ocel proto velmi pomalu koroduje a podléhá oxidaci. Díky tomu nemění svoji povrchovou barvu a šperky či jiné doplňky z tohoto materiálu vydrží dlouho stále stejně krásné jako ve chvíli, kdy jste si je koupili.

Kromě toho lze povrch chirurgické oceli velmi dobře vyleštit a šperky z tohoto materiálu tak mohou vypadat opravdu krásně, o čemž se můžete přesvědčit například na tomto webu. Zvláště pokud probíhá metodou elektromagnetického leštění. Jejich povrch také nedegraduje ani působením UV záření.

Další příčinou velké obliby chirurgické oceli jsou její hypoalergenní vlastnosti (záleží však na přesném složení a některé minoritní příměsi mohou výjimečně alergii způsobovat). Díky přítomnosti molybdenu se totiž z chirurgické oceli neuvolňuje nikl, který je často primární příčinou alergických reakcí v případě jiných typů oceli. Šperky a doplňky z chirurgické oceli jsou tak vhodné skutečně pro každého.

Je na místě zmínit, že ve všech uvedených parametrech chirurgická ocel překonává klasické šperkařské materiály, zlato a stříbro. Ty jsou na rozdíl od chirurgické oceli měkké, oxidují a často způsobují alergické reakce. Jedinou nevýhodou chirurgické oceli oproti těmto materiálům je tak fakt, že se nejedná o drahý kov. Šperky z chirurgické oceli tak nenabízí takovou míru prestiže. Na druhou stranu je díky tomu chirurgická ocel výrazně levnější a doplňky z ní jsou dostupné opravdu každému. Navíc si lze za více než přijatelnou cenu pořídit i šperky opravdu masivní.

Šperky a doplňky z chirurgické oceli

Spektrum doplňků a šperků z chirurgické oceli, které jsou na trhu dostupné, je nepřeberné množství. Patří mezi ně prsteny, náušnice náramky, nejrůznější druhy piercingů apod. Chirurgická ocel je přitom univerzálním materiálem, který se hodí na výrobu pánských i dámských doplňků, pro výrobu vysoce elegantních šperků stejně jako pro robustnější doplňky pro každodenní nošení coby vyjádření individuality jejich majitele.

Doplňky z chirurgické oceli mohou mít lesklý, matný i broušený povrch. Barevně mohou být vyvedeny v barvě kovu i v barvě růžového či žlutého zlata. Populární jsou i prořezávané náramky či prsteny.

Samozřejmostí je možnost vsadit do ozdob z chirurgické oceli ozdobné kamínky.

Výběr a používání doplňků z chirurgické oceli

Chirurgická ocel je v porovnání s drahými kovy výrazně levnější, to však neznamená, že by se neobjevovaly její padělky. Zvláště na tržnicích je jich nemálo. Jedná se většinou o doplňky z některého méně kvalitního typu kovu opatřené kvalitnější povrchovou vrstvou. Takovéto doplňky prodávané za opravdu minimální cenu se velmi brzo poškodí, svrchní vrstva se poruší a doplněk je na vyhození. Rozeznat jej od skutečných produktů z chirurgické oceli není ovšem příliš těžké. Kromě až podezřele nízké ceny je totiž charakterizuje i nízká hmotnost. O falešných špercích se můžete dozvědět vice například zde.

Šperky z chirurgické oceli nevyžadují prakticky žádnou údržbu, je jen třeba dávat pozor na to, aby nebyly zbytečně často vystavovány působení např. prostředků na mytí nádobí a dalších chemických látek. Stejně tak je třeba mít se na pozoru před koupelemi ve vodách obsahujících síru (např. v termálních lázních). Voda tohoto složení může chirurgickou ocel poškodit.

Pokud je již potřeba chirurgickou ocel očistit, plně postačí otření navlhčeným ubrouskem nebo kapesníkem. Pozor je třeba dát v případě, že je v oceli vsazený kamínek. V takovém případě hrozí riziko narušení struktury lepidla a jeho vypadnutí. Oceli samotné ale takovéto zacházení nikterak nevadí.

Chirurgická ocel je zajímavým materiálem, který má celou řadu výhod. Nezapomínejte proto při výběru šperků a doplňků ani na ní.

 

Zdroj foto: Snubniprstenypro2.cz

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

KNIHY

FOTOREPORTY

Generální partneři portálu:

 

 

 

 

 

 

Partneři portálu:

  

         

 

      

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz  www.onlyfashion.cz   www.prazskeprikopy.cz  www.bydletestylove.cz 

www.HMGmagazine.cz  

TOPlist